Warsztat Batona :)

Test Romet Ogar 200

szkic OgarWitam wszystkich czytelników strony !
Dzisiaj postanowiłem wykonać pewien test motoroweru. Tym motorowerem jest jeden z najpopularniejszych motorowerów spod stajni srebrnego pegaza, a mianowicie Romet Ogar 200.

Ogar 200 jest wyposażony w czeski silnik jawa 223, który był również stosowany w motorowerze Jawa 50. Szczegółowe dane techniczne znajdziecie poniżej:

* Silnik - dwusuwowy, jednocylindrowy, chłodzony powietrzem
* Pojemność - 49,9 cm3
* Ilość kanałów płuczących - 2
* Ilość pierścieni na tłoku (oryginalnie) - 3
* Moc nominalna - 2 KM przy 4500obr./min(wersja blokowana) 3,5KM przy 6500obr/min.(wersja nieblokowana)
* Stopień sprężania - 9,2
* Gaźnik - JIKOV 2917 PSb
* Przepustowość dysz - 65 i 35 (wersja blokowana) oraz 68 i 38 (wersja nieblokowana)
* Skrzynia biegów - trzybiegowa
* Instalacja elektryczna - 6V - 20W
* Świeca zapłonowa - F80 Iskra (Czasem w książkach zaleca się świecę ISKRA F95)
* Śr. zużycie paliwa - 3 l/100km
* Pojemność zbiornika - 7l + 2l rezerwy
* Nominalna prędkość maksymalna - 50 km/h
* Masa silnika w stanie suchym - ok. 12 kg
* Masa motoroweru w stanie suchym - 60 kg
* Średnica kół - 17"
* Długość - 1850 mm
* Szerokość - 650 mm
* Wysokość - 1050 mm
* Rozstaw kół - 1200 mm

Silnik to bardzo stara, ale za to trwała konstrukcja którą stosowano już w latach 60, silnik jest bardzo podatny i prosty w tuningu.
W większości tuning tego silnika polega na powiększeniu lub dorobieniu kanałów płuczących i zastosowaniu gaźnika o większej gardzieli.

Dosyć tych danych zacznijmy test !

OPIS:
Ogar jest to motorower na szosę, motorower jest już wręcz kultowy, nie ma chyba osoby która chociaż trochę interesuje się motorowerami i nie zna Ogara 200. Wyjątkowa linia nadwozia, jedyny w swoim rodzaju zbiornik paliwa i doskonałe proporcje to ogromne atuty tego pojazdu. Wszystko wygląda fantastycznie. Po podejściu bliżej motorower nie jest wcale za mały, ani za duży, poradzi sobie na nim osoba o wzroście 160cm, jak i ktoś kto ma 185cm.

OSIĄGI
Osiągi wersji dławionej oscylują w granicach 45-50km/h, zadbany i odblokowany ogar 200 potrafi jechać z realną prędkością 55-60 km/h, nieliczni twierdzą że ich ogar jedzie 70km/h, ja w to nie wierzę i mam nadzieję, że wy też, osobiście nie spotkałem się z ogarem który porusza się z prędkością większą niż 65km/h. Pamiętajcie, ogar 200 to nie ścigacz !

OGAREM NA CODZIEŃ
Zadbany Ogar 200 doskonale nadaje się do jazdy na codzień, gdyż silnik zawodzi bardzo rzadko, a najczęstsze usterki można naprawić śrubokrętem, jednym kluczem i kluczem do świec. Jadąc po ulicy reakcja przechodniów jest bardzo zróżnicowana, niektórzy przechodnie widząc ogara na ulicy mają uśmiech na twarzy i pozdrawiają nas machając do kierowcy, a niektórzy wręcz się śmieją. Podsumowujący, nie ma osoby która by się za nami nie oglądała. Zawieszenie na polskie drogi jest niestety za twarde, przednie zawieszenie ma za mały skok i często na dziurach dobija do samego końca, tylne zawieszenie nie jest natomiast takie złe. Hamulce, skrótem, przedni jest fatalny, natomiast tylny jest o wiele lepszy.

AWARYJNOŚĆ
Awaryjność zależy od konkretnego egzemplarza, jeżeli egzemplarz jest zadbany to pojeździ miesiące bez żadnej interwencji, a jeżeli nie jest zadbany to może być też tak, że nie będzie tygodnia bez usterki. Najczęstsze usterki to m.in zapchane dysze i spalony kondensator, owe usterki można usunąć w maksymalnie 10 minut.

FINANSE
Spalanie ogara oscyluje w granicach 3.5l, więc zakładając że litr benzyny bezołowiowej kosztuje 4.20zł, to 100km zrobimy za cenę jedynie 14.70zł.
Ceny ogara 200 są przeróżne. Za naprawdę zadbany egzemplarz trzeba dać ok. 550zł, ale może się też trafić zadbany egzemplarz za ok. 300zł. Przy kupnie Ogara 200 nie warto oszczędzać, czasami te 250zł, może się zwrócić szybciej niż sądzicie.

PODSUMOWANIE
Ogar 200 jest idealnym pojazdem na początek swojej przygody z jednośladami, a małe spalanie i niewygórowana cena czynią go łakomym kąskiem dla wszystkich niezarabiających osób (czyt. nastolatków).
Z czystym sumieniem mogę go polecić osobom które mają ograniczony budżet, a chcą jeździć pojazdem który jest rzadko spotykany na naszych drogach.

Pozdrawiam Baton


Źródła:
Dane techniczne - http://www.Wikipedia.pl


Według ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83). Poradnik ten jest chroniony prawami autorskimi i jest napisany wyłącznie na potrzeby strony www.motorowery.net . Kopiowanie bądź rozpowszechnianie całości lub części poradnika bez zgody autora jest nielegalne i podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech, lub karze grzywny w zależności od charakteru przestępstwa.

Design by ridgehkr Kod oraz grafika zmodyfikowana przez Baton